News and updates

Zdalne spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG

 
W dniu 28 października 2024 roku odbyło się spotkanie online polskojęzycznej grupy roboczej Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej ISFG.
 
W programie spotkania znalazło się podsumowanie działalności grupy w ostatnim roku. W swojej prezentacji dr Tomasz Kupiec podkreślił różnorodne rodzaje aktywności, w których biorą udział członkowie grupy ISFG-PL. Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyły się podsumowania wyników porównań międzylaboratoryjnych organizowanych przez zarząd grupy. Jak co roku dotyczyły one zarówno badań identyfikacyjnych – ich wyniki omówiła Maria Wróbel, jak i analizy mieszanin DNA – wyniki tych badań zaprezentował dr Tomasz Kupiec. Podczas spotkania dyskutowano nad potrzebą prowadzenia prac badawczych, których wyniki byłyby pomocne w pracy ekspertów.
 
Wisienką na torcie spotkania był wykład zaproszonego gościa, którym w tym roku był prof. Bas Kokshoorn z Netherlands Forensic Institute, zajmujący się na co dzień analizą statystyczną śladów kontaktowych, ich trwałością, jak również walidacją hipotez formułowanych w odniesieniu do rozstrzygnięć na poziomie aktywności na miejscu zdarzenia.
 
Dziękujemy za liczny udział w wydarzeniu!
Posted 2 months and 2 days ago by Maria Wróbel (Last modified 2 months and 2 days ago)

Spotkanie Polskiej Grupy Roboczej na Kongresie ISFG

 
Miło nam poinformować iż w trakcie Kongresu ISFG, który odbył się w Santiago de Compostela w dniach 9-13 września 2024 roku uczestniczyła grupa przedstawicieli z Polski. Jednym z elementów wydarzenia było spotkanie językowych grup roboczych, w tym także Polskiej Grupy. Podczas spotkania omówiono działalność grupy, a także plany na przyszłość. Podczas kongresu przedstawiciele z Polski zaprezentowali trzy prezentacje ustne:
 
- prof dr hab. Wojciech Branicki
 
- dr hab. Ewelina Pospiech
 
- Maria Wróbel
 
oraz dwa postery:
 
- dr Tomasz Kupiec
 
- dr Magdalena Marcińska
 
zdjęcia z wydarzenia są dostępne na stronie: Link
 
Isfg_pl_santiago
Posted 2 months and 2 days ago by Maria Wróbel (Last modified 2 months and 2 days ago)

Rekomendacje Polskiej Grupy Roboczej ISFG

 
Z przyjemnością informujemy, że w ramach najnowszego numeru Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii ukazał się artykuł członków naszej grupy zawierający Zalecenia Polskojęzycznej Grupy (ISFG-PL) dotyczące ujawniania i identyfikacji śladów biologicznych przeznaczonych do badań genetycznych. Publikację można znaleźć na stronie wydawnictwa: Link
 
Wszystkie dotychczas wydane przez grupę rekomendacje można znaleźć w zakładce "Publikacje" Link
 
Zachęcamy do lektury!
Posted 10 months and 20 days ago by Maria Wróbel (Last modified 10 months and 20 days ago)

Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej

 
Nowy - 2024 - rok pragniemy rozpocząć od zaproszenia wszystkich Państwa do udziału w V Ogólnopolskim Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej, które odbędzie się wzorem lat ubiegłych, w Dworze Pomorskim w Luboradzy, w dniach 20-22 maja 2024 roku. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi przedstawicieli świata nauki zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie genetyki identyfikacyjnej.
 
Tematem przewodnim organizowanego przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz naszą grupę spotkania będą praktyczne aspekty analiz w genetyce sądowej, nowoczesne metody analiz dużych zbiorów danych genetycznych, analizy pokrewieństwa z wykorzystaniem technologii NGS, genealogii genetycznej, predykcji cech fenotypowych, zastosowania analiz genetycznych w badaniach antropologicznych, metodologii poszukiwań szczątków ludzkich a także aspekty biobankowania i cyfryzacji zbierania danych. W trakcie spotkania planowane są również zajęcia warsztatowe.
 
zgłoszenia abstraktów do dnia 30 kwietnia 2024 roku na adres: konferencje@ibgen.pl
 
zgłoszenia uczestnictwa do dnia 19 kwietnia 2024 roku na adres: konferencje@ibgen.pl
 
opłaty:
 
­> opłata konferencyjna: 600 zł
 
(udział w sesjach i warsztatach, przerwy kawowe, kolacje 20-21.05,materiały konferencyjne)
 
opłata na konto: Instytut Badań Genetycznych Sp. z o.o., Ks. Piotra Skargi 15/8, 71-422 Szczecin, 51 1090 2268 0000 0001 4863 2840. W tytule: Imię i Nazwisko z dopiskiem "V Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej"
 
­> hotel
 
- pokój 1 os - 230 zł (śniadanie wliczone w cenę)
 
- pokój 2os. - 280 zł (śniadanie wliczone w cenę)
 
- obiad dodatkowo płatny (90 zł/dzień)
 
opłata podczas rejestracji w dniu przyjazdu lub na konto: Dwór Pomorski Sp. z o.o., Luboradza 4, 78-460 Barwice, BS Białogard o/Barwice: 35 8562 0007 0035 7175 2000
 
Zapraszamy!
Posted 12 months and 5 days ago by Maria Wróbel (Last modified 11 months and 17 days ago)

Wybory w Polskiej Grupie ISFG

 
W trakcie zdalnego spotkania grupy dnia 17 listopada 2023 roku członkowie grupy przeprowadzili część sprawozdawczo-wyborczą spotkania. Przewodniczący, dr Tomasz Kupiec z IES zreferował dwuletni okres działalności grupy. Dotychczasowe władze grupy ISFG-Pol dostały od jej Członków mandat zaufania na okres kolejnych dwóch lat. Poza dr Tomaszem Kupcem (IES) pełniącym funkcję przewodniczącego, w skład zarządu grupy wchodzą dr hab. Magdalena Spólnicka z Centrum Nauk Sądowych (wiceprzewodnicząca) oraz Maria Wróbel z IES (sekretarz).
 
W głosowaniu wzięło udział 35 osoby (z 60 zadeklarowanych członków) Wyniki głosowania:
 
Tomasz Kupiec: 32 głosów: TAK; 1 głos: NIE; 2 głosy: nie mam zdania
 
Magdalena Spólnicka: 28 głosów: TAK; 3 głosy: NIE; 4 głosy: nie mam zdania
 
Maria Wróbel: 33 głosów: TAK; 1 głos: NIE; 1 głos: nie mam zdania
 
Dziękujemy za udzielone zaufanie na kolejne dwa lata!
Posted 1 year and 2 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 2 months ago)

Zdalne spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG

 
W tym roku kończy się kolejny dwuletni okres pracy naszej grupy i zgodnie z regulaminem zbliża się czas wyboru członków zarządu na stanowisko przewodniczącego i wiceprzewodniczącego oraz sekretarza grupy.
 
Do dnia dzisiejszego do władz grupy dotarły zgłoszenia: dr Tomasza Kupca (na przewodniczącego grupy), dr hab. Magdaleny Spólnickiej (na wiceprzewodniczącego grupy) oraz Marii Wróbel (na sekretarza grupy).
 
Decyzją członków zarządu wybory odbędą się droga elektroniczną w dniu 17 listopada 2023r. , podczas spotkania on-line grupy ISFG-Pol. Spotkanie będzie miało także charakter szkoleniowy a jego tematyka będzie dotyczyła różnic w raportowaniu wyników analizy mtDNA uzyskanych metodą Sangera oraz sekwencjonowania wielkoskalowego (prof. dr hab. Tomasz Grzybowski). Podczas spotkania zostanie również omówiony aspekt stosowania do oszacowania statystycznego wyników badań markerów Y-STR, współczynnika Kappa (prof. Lutz Roewer).
 
Link do spotkania zostanie rozesłany do wszystkich członków ISFG-PL z tygodniowym wyprzedzeniem.
 
Wszystkich zainteresowanych częścią szkoleniową, niebędących jeszcze członkami grupy zapraszamy do zgłoszenia chęci uczestnictwa poprzez wysłanie wiadomości drogą mailową (mwrobel@ies.gov.pl)
 
Zapraszamy!
 
Posted 1 year and 3 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 2 months ago)

Spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG

 
W dniu 14 września 2023 roku w Tarnowie Podgórnym w ramach VIII Seminarium Genetyków Sądowych przedstawiono liczne prezentacje i postery z bieżących zagadnień genetyki Sądowej. Odbyło się również spotkanie polskiej grupy roboczej działającej przy ISFG.
 
W spotkaniu wzięło udział około 40 osób, w tym członkowie oraz osoby chętne by dołączyć do grupy.
 
W trakcie obrad omówiono wyniki przeprowadzonych w formie paper challenge porównań międzylaboratoryjnych z zakresu analizy mieszanin DNA oraz genetycznej analizy pokrewieństw. W zadaniach wzięło udział ponad 20 laboratoriów sądowych, uniwersyteckich i prywatnych. Do wszystkich członków w najbliższym czasie zostaną rozesłane zanonimizowane podsumowania dyskusji i rezultatów.
 
Przedstawiono również informację o zbliżających się wyborach przedstawicieli grupy, które odbędą się w formie zdalnej w listopadzie. Wciąż czekamy na zgłoszenia kandydatów chcących zaangażować się w działalność grupy.
 
Tarnowo1
 
Tarnowo2
 
Tarnowo3
Posted 1 year and 4 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 4 months ago)

VIII Seminarium Genetyków Sądowych

 
Z przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w VIII Seminarium Genetyków Sądowych, które odbędzie się w ramach konferencji szkoleniowej „Nowe trendy w badaniu człowieka dla celów sądowych”, stanowiącej XIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, połączony z XXXIX Konferencją Toksykologów Sądowych oraz VIII SGS.
 
Podczas spotkania odbędzie się również spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG.
 
Konferencja odbędzie się w dniach 13-15 września 2023r. w "Hotelu 500" ul.Poznańska 139, 62-080 w Tarnowie Podgórnym k. Poznania.
 
Informacje dotyczące kosztów oraz zgłoszenia uczestnictwa i referatów odbywają się poprzez stronę wydarzenia:
 
https://www.gov.pl/web/ies/konferencja-nowe-trendy-w-badaniu-czlowieka-dla-celow-sadowych
 
Sgs23
Posted 1 year and 8 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 8 months ago)

IV Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej

„Genetyka identyfikacyjna w dobie nowych technologii”

 
W dniach 24-26 kwietnia 2023 roku w Luboradzy odbyło się kolejne Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej zorganizowane przez Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z Polską Grupą Roboczą ISFG oraz Sekcją Genetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Genetycznego
 
W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób z całej Polski z różnych jednostek zajmujących się genetyką sądową. Obrady wypełnione były prezentacjami z zakresu najnowszych osiągnięć w dziedzinie identyfikacji osób. Uczestnicy mieli również okazję skorzystać z warsztatów z zakresu analizy wyników mitochondrialnego DNA przeprowadzonych przez dr Magdalenę Buś oraz szkolenia z zakresu analizy pokrewieństw (Maria Wróbel). W programie był czas również na prezentacje sponsorów.
 
Na zakończenie odbyło się spotkanie polskiej grupy ISFG podczas, którego podsumowano działalność grupy oraz przedstawiono najbliższe plany.
 
Luboradza
Posted 1 year and 8 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 8 months ago)

Zaproszenie na konferencję NEXT GENERATION LAB

wyzwania kryminalistyki

 
Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Polską Grupą Roboczą ISFG oraz Sekcją Genetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Genetycznego serdecznie zapraszają do czynnego udziału w konferencji ~NEXTgenerationLAB.
 
W trakcie wydarzenia zaplanowano trzy ścieżki: Część ogólnokryminalistyczna, Panel Sekcji Genetyki Sądowej, Panel chemiczny EMPACT
 
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej https://www.nextgenerationlab.pl/event/nextgenerationlab/
 
Termin: 30 maja - 1 czerwca 2023
 
Miejsce: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, ul. Żwirki i Wigury 101, 02-089, Warszawa
 
rejestracja: zgłoszenia poprzez stronę wydarzenia https
 
Zapraszamy!
Posted 1 year and 9 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 9 months ago)

Zaproszenie na IV Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej

„Genetyka identyfikacyjna w dobie nowych technologii”

 
Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z Polską Grupą Roboczą ISFG oraz Sekcją Genetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Genetycznego serdecznie zapraszają do czynnego udziału w tegorocznym IV Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej.
 
Termin: 24-26 kwietnia 2023
 
Miejsce: Dwór Pomorski Luboradza 4
 
zgłoszenia: Termin nadsyłania abstraktów do 20 minutowych wystąpień należy wysłać do 7 kwietnia 2023 roku na adres: grazyna.zielinska@pum.edu.pl
 
opłaty: 500 zł (brutto)
 
opłata zawiera: udział w sesjach i warsztatach, materiały konferencyjne, 2 noclegi z wyżywieniem.
 
Opłatę Konferencyjną należy uiścić podczas rejestracji w dniu przyjazdu na Konferencję lub na nr konta Dwór Pomorski Sp. z o. o., Luboradza 4, 78-460 Barwice, BS Białogard o/Barwice: 35 8562 0007 0035 7175 2000 0010. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko z dopiskiem „IV Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej”
 
Zapraszamy!
Posted 1 year and 10 months ago by Maria Wróbel (Last modified 1 year and 10 months ago)

Zaproszenie na szkolenie: "Ocena wartości dowodu z badań DNA w ustalaniu pokrewieństwa z użyciem programów Familias, FamLink i FamLinkX"

 
W imieniu Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) oraz Polskojęzycznej Grupy Roboczej Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG-PL) serdecznie zapraszamy na szkolenie online prowadzone na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym z zakresu wykorzystania programów Familias, FamLink i FamLinkX do obliczeń statystycznych związanych z analizą pokrewieństwa.
 
Szkolenie zostanie zakończone sprawdzianem testowym i praktycznym.
 
Udział w szkoleniu i pozytywne zaliczenie sprawdzianu wiąże się z uzyskaniem 10 twardych punktów edukacyjnych, przyznawanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2017 r. w sprawie ciągłego szkolenia diagnostów laboratoryjnych.
 
Poniżej szczegóły dotyczące szkolenia.
 
Termin szkolenia:
 
21.12.2022 (środa), 14:00-17:45
 
22.12.2022 (czwartek), 11:00-14:45
 
Link do zapisów online:
 
https://szkoleniezawodowe.gumed.edu.pl/3988
 
Osoby prowadzące:
 
dr hab. Krzysztof Rębała, Pracownia Genetyki Sądowej, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej, Gdański Uniwersytety Medyczny,
 
dr Katarzyna Linkowska, Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej, Katedra Medycyny Sądowej, Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 
mgr Maria Wróbel, Pracownia Genetyki Sądowej, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.
 
Szczegółowy program szkolenia:
 
1. Podstawy teoretyczne obliczeń statystycznych w badaniu pokrewieństwa (1h), mgr Maria Wróbel
 
2. Podstawy teoretyczne pracy z programem Familias (1h), mgr Maria Wróbel
 
3. Przykłady analizy pokrewieństwa u użyciem programu Familias (1,5h), dr Katarzyna Linkowska, mgr Maria Wróbel
 
4. Zajęcia praktyczne z programem Familias (2,5h), dr Katarzyna Linkowska, mgr Maria Wróbel
 
5. Podstawy teoretyczne pracy z programami FamLink i FamLinkX, zajęcia praktyczne (3h), dr hab. Krzysztof Rębała
 
6. Sprawdzian testowy i praktyczny (1h)
 
Zapraszamy!
Posted 2 years and 1 month ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 1 month ago)

Pamięci prof. Petera Schneidera

 
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci profesora Petera Schneidera, niesamowitego naukowca, ale przede wszystkim dobrego człowieka.
 
Profesor Schneider nikomu nie odmawiał rady i pomocy, wielokrotnie wspomagał również naszą grupę roboczą cennymi wskazówkami i dobrym słowem, za co zawsze będziemy wdzięczni.
 
Wszystkim bliskim pogrążonym w żałobie przekazujemy szczere kondolencje.
 
Posted 2 years and 4 months ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 1 month ago)

29 Kongres ISFG w Waszyngtonie

 
W dniach 29 sierpnia - 2 września 2022r. w hotelu Marriot Marqiuse w Waszyngtonie odbył się kongres ISFG podczas którego zostały zaprezentowane prace genetyków sądowych z całego świata. Swoją reprezentację miała również polska grupa robocza - ISFG-PL, z dwoma wystąpieniami na sesji plenarnej i dziewięcioma posterami.
 
Chętnych zapoznania się z tegorocznymi tematami na kongresie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia https://www.isfg2022.org/scientific-program/ , a już teraz zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym kongresie ISFG w 2024 roku w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
 
Isfgplw
Posted 2 years and 4 months ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 4 months ago)

6 Polski Kongres Genetyki

 
W tegorocznym Polskim Kongresie Genetyki zadebiutowała podsekcja Genetyki Sądowej. W trakcie trwającej 27-30 czerwca 2022r. konferencji 2 sesje były poświęcone genetycznym badaniom dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.
 
Zarówno wykład plenarny (Accuracy of Using the Skin Microbiome as a Forensic Tool, Patrick K. H. Lee), prezentacje zaproszonych gości (Advances and perspectives in forensic DNA typing addressing crime and missing persons current challenges M.Buś, Population sequencing-based GWAS for height reveals major phenotype modifying variants and points on short stature selective pressure in Sardinia, M.Żołędziewska)i obie sesje cieszyły się dużym zainteresowaniem i wywołały liczne dyskusje.
 
Nagrodę Złotego Paragrafu za najlepszy poster w kategorii Genetyka Sądowa otrzymała Aleksandra Pisarek z MCB UJ za pracę: Assessing the potential for sex determination from EPIC and GSA microarray data. Serdecznie gratulujemy!
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu, a Organizatorom za możliwość włączenia jako podsekcja do Kongresu.
 
Pkg1
 
Pkg2
Posted 2 years and 6 months ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 6 months ago)

7 Konferencja Genetyków Sądowych

 
7 Konferencja Genetyków Sądowych, w tym roku odbyła się w Zakopanym w Hotelu Belvedere Resort&SPA w dniach 23-24 maja. W spotkaniu wzięło udział 50 osób z różnych laboratoriów genetycznych.
 
Tegoroczne spotkanie miało charakter szkoleniowy. Pierwszy dzień poświęcony był genetycznej analizie pokrewieństwa oraz wykorzystaniu do tych celów oprogramowania R. Wykład i warsztaty przeprowadził Magnus Dehli Vigeland z Uniwersytetu w Oslo.
 
Kolejnym punktem programu był wykład przedstawiciela firmy Promega, oraz spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG. Podczas obrad omówiono bieżące kwestie oraz przeanalizowano wyniki porównania międzylaboratoryjnego z zakresu identyfikacji gentycznej i analizy pokrewieństwa.
 
W drugim dniu odbyły się warsztaty i wspólne ćwiczenia z wykorzystania programu LRmix Studio, a także szkolenie z zakresu wykorzystania oprogramowania GeneMapper i jego nowych możliwości poprowadzone przez przedstawicielki firmy Life Technologies.
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu
 
Kgs22_2
 
Zakopanem
 
Zakopane2
Posted 2 years and 9 months ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 8 months ago)

Gordon Research Seminar

 
Pragniemy zainteresować Państwa studencką konferencją Gordon Research Seminar, której temat przewodni to Forensic Analysis of Human DNA
 
gdzie? Mount Snow, Vermont, USA
 
kiedy? 18-19 czerwca 2022 roku
 
Wszelkie informacje i terminy zgłoszeń można znaleźć na stronie wydarzenia
 
https://www.grc.org/forensic-analysis-of-human-dna-grs-conference/2022/
 
zapraszamy!
 
Grs2022
Posted 2 years and 11 months ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 11 months ago)

Zaproszenie na Polski Kongres Genetyki

 
27-30 czerwca 2022 roku w Krakowie będzie miał miejsce organizowany przez Polskie Towarzystwo Genetyczne wraz z Polskim Towarzystwem Genetyki Człowieka VI POLSKI KONGRES GENETYKI. Uczestnicy Kongresu spotkają się, aby przedstawić swoje aktualne osiągnięcia i dyskutować nad najnowszymi problemami, ale również nad przyszłymi kierunkami rozwoju genetyki. W programie Kongresu są również dwie sesje z zakresu genetyki sądowej.
 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja znajdują się na stronie wydarzenia https://kongresgenetyki2022.jordan.pl
 

Serdecznie zapraszamy
 
Pkg22
Posted 3 years and 2 days ago by Maria Wróbel (Last modified 2 years and 11 months ago)

top 2% Elsevier & SciTech Strategies

 
19 października został opublikowany uaktualniony ranking opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies oceniający cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego. W rankingu znalazł się również prof. Wojciech Branicki.
 
Serdecznie gratulujemy!
 
za: elsevier.digitalcommonsdata.com oraz www.uj.edu.pl
Posted 3 years and 11 days ago by Maria Wróbel (Last modified 3 years and 11 days ago)

Zdalne spotkanie grupy ISFG-PL

 
W dniu 10 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie polskiej grupy ISFG za pośrednictwem platformy zoom.
 
Spotkanie składało się z trzech części:
 
I - podsumowanie prac grupy za lata 2020-2021
 
II - wybory nowego zarządu grupy
 
w głosowaniu wzięło udział 44 członków grupy. W wyniku przeprowadzonych wyborów, spośród zgłoszonych kandydatek i kandydatów, na stanowisko przewodniczącego grupy został wybrany Tomasz Kupiec (24/44 głosy), na stanowisko wiceprzewodniczącej została wybrana Magdalena Spólnicka (34/44 głosy), jako sekretarz grupy została wybrana Maria Wróbel (28 głosów).
 
III - podsumowanie i omówienie testu międzylaboratoryjnego nr 2 z zakresu analizy mieszanin
 
Posted 3 years and 2 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 2 months ago)

Porównanie międzylaboratoryjne nr 2

 
Zachęcamy wszystkich członków ISFG-PL do udziału w porównaniu międzylaboratoryjnym z zakresu Obliczeń statystycznych i formułowania wniosków do opinii
 
Celem testu będzie zebranie i porównanie (anonimowej) informacji dotyczącej:
 
- stosowanych oprogramowań
 
- rozpiętości uzyskanych wyników
 
- sposobów przedstawiania wyników
 
Do wszystkich członków ISFG-PL w wiadomości email zostanie rozesłany test, natomiast udział w nim jest dobrowolny.
 
Serdecznie zachęcamy do udziału!
Posted 3 years and 4 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 4 months ago)

NEXTlab 2021

Aktualizacja
 
Kolejna edycja organizowanego przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji NEXTlab odbędzie się w Apart Hotel w Uniejowie w dniach 21-24 września 2021 roku
 
Podczas NEXTlab odbędzie się spotkanie Polskojęzycznej Grupy Roboczej w trakcie, którego planowane są następujące punkty programu:
 
­ dyskusja,
 
­ omówienie spraw związanych z przebiegiem nadchodzących wyborów,
 
­ zgłaszanie kandydatów do zarządu ISFG-PL i poszczególnych zespołów
 
­ ustalenie kalendarza wyborczego.
 
Wybory najprawdopodobniej odbędą się w październiku lub listopadzie, zgodnie z ustaleniami podczas NEXTlab (a nie w trakcie konferencji tak jak pierwotnie informowaliśmy).
 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja znajdują się na stronie wydarzenia http://nextlab2020.pl
 

Serdecznie zapraszamy
 
Nextlab
Posted 3 years and 4 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 4 months ago)

Publikacja w Genome Biology

Pragniemy serdecznie pogratulować autorom publikacji Genetic and phylogeographic evidence for Jewish Holocaust victims at the Sobibór death camp w czasopiśmie Genome Biology. Artykuł dotyczy wykorzystania najnowocześniejszych metod w celu określenia pochodzenia biogeograficznego, a także weryfikacji hipotez historycznych.
 
Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę tutaj ­> Website
Posted 3 years and 5 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 5 months ago)

Publikacja projektu VISAGE

Pragniemy serdecznie pogratulować członkom konsorcjum artykułu opublikowanego w czasopiśmie AgING. Artykuł dotyczy opracowania modelu statystycznego do epigenetycznego określenia wieku osoby z próbek krwi, wymazów oraz kości.
 
Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę tutaj ­> Website
 
Jednocześnie zachęcamy wszystkich członków grupy do zgłaszania własnych publikacji do udostępnienia na stronie na adres: mwrobel@ies.gov.pl
Posted 3 years and 10 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 10 months ago)

NEXTlab 2020

Aktualizacja
 
Biorąc pod uwagę ryzyko epidemiologiczne związane z koronawirusem, organizatorzy zdecydowali o przesunięciu konferencji na 21-24 września 2021r.
 
Kolejna edycja organizowanego przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji NEXTlab odbędzie się w Apart Hotel w Uniejowie.
 
Konferencja będzie miała podwójny charakter i Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na przyjazd do Uniejowa będą mogli uczestniczyć w konferencji poprzez łącza internetowe. Dodatkową motywacją do udziału w konferencji jest bez wątpienia spotkanie członków ISFG-PL połączone z wyborami nowego zarządu naszej grupy.
 
Organizatorzy zapraszają do rejestracji uczestników oraz proponowanych wystąpień.
 
terminy:
 
zgłaszanie abstraktów do 30 czerwca 2021
 
wczesna rejestracja do 15 lipca 2021
 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja znajdują się na stronie wydarzenia http://nextlab2020.pl
 

Serdecznie zapraszamy
 
Nextlab
Posted 3 years and 10 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 10 months ago)

Szkolenie z zakresu metod identyfikacji genetycznej połączone z promocją polskiej wersji przewodnika "Zrozumieć Genetykę Sądową - co DNA może powiedzieć o przestępstwie"

 
W dniu 24 listopada 2020 roku, za pośrednictwem platformy Zoom, odbyło się zorganizowane przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Polskojęzyczną Grupę Roboczą (ISFG-PL) oraz organizację Sense about Science szkolenie w zakresie metod identyfikacji genetycznej, które związane było z oficjalną prezentacją przewodnika: „Zrozumieć Genetykę Sądową. Co DNA może powiedzieć o przestępstwie”. Przewodnik jest tłumaczeniem publikacji konsorcjum Euroforgen-NoE("Making Sense of Forensic Genetics. What can DNA tell you about crime").
 
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 60 osób - sędziów, prokuratorów i członków ISFG-PL. Tematyka szkolenia dotyczyła zagadnień poruszanych w przewodniku: zabezpieczania śladów biologicznych, oznaczania profili DNA, baz danych, markerów haploidalnych oraz fenotypowania.
 
Prezentacje wygłosili specjaliści z Genetyki Sądowej:
- dr Tomasz Kupiec (Instytut Ekspertyz Sądowych),
- dr hab. Marcin Woźniak (Collegium Medicum UMK, Bydgoszcz),
- dr hab. Magdalena Spólnicka (Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Warszawa),
- prof. dr hab. Tomasz Grzybowski (Collegium Medicum UMK, Bydgoszcz),
- dr hab. Krzysztof Rębała (Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk),
- prof. dr hab. Wojciech Branicki (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, Kraków),
- dr hab. Andrzej Ossowski (Pomorski Uniwersytet Medyczny, Szczecin)
- mgr Maria Wróbel (Instytut Ekspertyz Sądowych, Kraków).
Honorowym Patronatem objął wydarzenie dr Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
 
Każdy z uczestników szkolenia otrzyma drukowaną wersję przewodnika, a wersja elektroniczna jest bezpłatnie dostępna online (Website).
 
O wydarzeniu można poczytać również w artykule zamieszczonym w Dzienniku Gazecie Prawnej (Website)
 
mw
 
Mspl
Posted 4 years and 1 month ago by Wojciech Branicki (Last modified 4 years and 24 days ago)

Publikacja w Nature

Pragniemy serdecznie pogratulować naszej koleżance - Magdalenie M. Buś współautorstwa w artykule opublikowanym w prestiżowym Nature. Artykuł dotyczy genetyki populacyjnej Wikingów, a wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę Website.
 

Stanowisko Polskiej Grupy Roboczej ISFG-Pol w sprawie decyzji ClarivateTM

 
Z ogromnym zaskoczeniem przyjęliśmy informację o usunięciu czasopisma Forensic Science International - Genetics z listy periodyków impaktowanych. Wielu członków polskojęzycznej grupy publikowało wyniki swoich badań w FSI Genetics oraz aktywnie uczestniczyło w rozwoju tego czasopisma. Powyższa decyzja jest dla nas niezrozumiała i wydaje się być krzywdząca.
 
W związku z powyższym wzorem innych grup zrzeszających genetyków sądowych, zarząd polskojęzycznej grupy roboczej postanowił wystosować list do Clarivate Web of Science z prośbą o ponowną ocenę czasopisma FSI Genetics.
 
Wcześniej, hiszpańsko-portugalska grupa robocza (GHEP-ISFG) przygotowała obszerny list w tej sprawie z wnioskiem o przywrócenie obecności czasopisma na liście czasopism JCR. Dokument jest do wglądu na stronie internetowej (Website), każdy z członków ISFG może się również podpisać pod protestem (Website).
 
Lettertoclarivatepl
 

VI Polski Kongres Genetyków

 
Aktualizacja
 
Biorąc pod uwagę ryzyko epidemiologiczne związane z koronawirusem, organizatorzy zdecydowali o przesunięciu konferencji.
 
18-21 października 2021 roku w Krakowie będzie miał miejsce organizowany przez Polskie Towarzystwo Genetyczne wraz z Polskim Towarzystwem Genetyki Człowieka VI POLSKI KONGRES GENETYKI. Uczestnicy Kongresu spotkają się, aby przedstawić swoje aktualne osiągnięcia i dyskutować nad najnowszymi problemami, ale również nad przyszłymi kierunkami rozwoju genetyki. Planowana jest również sesja z zakresu genetyki sądowej.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja znajdują się na stronie wydarzenia https://kongresgenetyki2020.pl/pl
 

Serdecznie zapraszamy
 
Pkg_isfgpol
 

Spotkanie Genetyków Sądowych

W dniu 15 listopada 2019 roku w Hotelu Kossak w Krakowie odbyło się zorganizowane przez Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz firmę Qiagen Sympozjum Genetyków Sądowych pod patronatem ISFG-Pol. W programie obrad znalazły się następujące prezentacje:
  • "Opracowanie zestawu odczynników do analizy 51 wysoce polimorficznych autosomalnych loci STR" (Wojciech Łuczak, GenMed, Poznań)
  • "(Nie)skończone zdobycze technologii NGS - analiza materiału kostnego do celów identyfikacji osobniczej" (Maria Szargut, ZGS PUM,Szczecin)
  • "Ocena potencjału systemu Rapid DNA w procesie wykrywczo – dowodowym" (Magdalena Jabłońska, CLKP, Warszawa)
  • "Dzisiaj i jutro polskiej Bazy Danych DNA w kontekście zmiany ustawy o Policji" (Magdalena Spólnicka, CLKP, Warszawa)
  • "Adaptacja epigenetycznej predykcji wieku do systemów MPS- opracowanie modeli do szacowania wieku z próbek krwi i wymazówek" (Anna Woźniak, CLKP, Warszawa)
  • "Dotknął czy nie dotknął­ oto jest pytanie – charakterystyka śladów kontaktowych" (Andrzej Doniec, IES, Kraków)
  • "Forensic Science Centre „Ivan Vučetić and the idea of a regional ISFG working group" (Lucija Barbarić, FSC "Ivan Vučetić", Zagreb; Wojciech Branicki, MCB UJ, Kraków)
  • „Prezentacja firmy Qiagen” (Mirella Perruccio Soler, Qiagen)
 
W drugiej części spotkania odbyło się spotkanie grupy ISFG-Pol, podczas którego przedstawiono sprawozdanie Zarządu ISFG-Pol z działania grupy w latach 2017-2019 oraz przeprowadzono wybory nowego zarządu oraz koordynatorów grup. Na zakończenie przeprowadzono dyskusję nad najbliższymi celami i przyszłością grupy ISFG-Pol.
 
Wyniki wyborów na Zarząd grupy ISFG-Pol na lata 2020 - 2021:
Przewodniczący: Wojciech Branicki (MCB, UJ, Kraków
Vice-Przewodniczący: Tomasz Kupiec (IES, Kraków)
Sekretarz: Andrzej Ossowski (ZGS PUM,Szczecin)
 
Koordynatorzy Zaspołów:
  • ds.Standardów i Opiniowania w Genetyce Sądowej Natalia Rogalska-Niżnik (LK KWP, Poznań)
  • ds. Zapewnienia Jakości Tomasz Kupiec (IES, Kraków)
  • ds. Predykcyjnej analizy DNA Magdalena Spólnicka (CLKP, Warszawa) Powołano nowy zespół
  • ds. Analizy pokrewieństwa i identyfikacji osób Andrzej Ossowski (ZGS PUM,Szczecin)
 
otwarcie Sympozjumotwarcie Sympozjum
prezentacje uczestników sympozjumprezentacje uczestników sympozjum
Isfgpolkrk3
 
mwrobel
 

 

Kongres ISFG w Pradze

W dniach 9 - 13 września 2019 roku odbył się 27 Kongres ISFG w Pradze. Na spotkaniu obecna była również liczna reprezezntacja z Polski, która przedstawiła wyniki swoich badań zarówno w postaci wystąpień ustnych jak i w formie posterów. W ramach Kongresu odbyło się również spotkanie Polskiej Grupy Roboczej ISFG-Pol.
 
spotkanie polskiej grupy roboczej podczas Kongresu ISFGspotkanie polskiej grupy roboczej podczas Kongresu ISFG
 

 

II Ogólnopolskie Sympozjum Genetyki Identyfikacyjnej

W dniach 24 - 27 kwietnia 2018 roku w Luboradzy odbyło się sympozjum zorganizowane przez dr hab. Andrzeja Ossowskiego z Zespołem z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i było poświęcone identyfikacji ofiar katastrof masowych. Poruszane były tematy zastosowania fenotypowania, metylacji DNA oraz technologii MPS. Podczas warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z technologią GPR oraz zastosowaniem dronów do poszukiwania ofiar zdarzeń masowych.
 
spotkanie polskiej grupy roboczej podczas SGIspotkanie polskiej grupy roboczej podczas SGI
 
Posted 4 years and 3 months ago by Wojciech Branicki (Last modified 3 years and 10 months ago)